Psychologická péče

Každý člověk si neustále, jak vědomě tak i nevědomě, přetváří svůj vztah k sobě samému a ke svému okolí a podle toho pak uzpůsobuje svůj život. Během tohoto nekonečného procesu se ale občas dostává do různých nepříjemných situací nebo psychických stavů, se kterými potřebuje pomoci. Je to stejné jako u běžných tělesných nemocí, u nich si někdy pomůžeme sami, ale někdy musíme jít k lékaři, není to nic nenormálního. Také s naší psychikou si s některými potížemi můžeme pomoci sami, ale s některými je potřeba vyhledat nějakého „lékaře duše“, což je také zcela normální.

Představa, že: „to přeci musím zvládnout sám“, nám sice může dodat pocit sebevědomí, ale někdy tento přístup může nechtěně přivodit problémy mnohem větší, se kterými už sami nepohneme vůbec, a náš život se tak zvolna začne stávat velmi obtížným – a to jak duševně, tak nakonec i tělesně. Proto je mnohem lepší řešit problémy včas a užívat si bohulibých radostí života, které se nám nabízejí, než jej protrpět s výčitkami na špatný osud, za který si ale často můžeme nevědomě sami. Odhalit a zpracovat skryté obsahy v naší mysli, které nás silně ovlivňují, je pak směrem, který nás vede k celkové životní harmonii.

Psychologická péče se tedy zabývá naší psychikou a jejím vylaďováním. Cílem je navodit celkovou psychickou pohodu, čehož se dosahuje vzájemným slaďováním všech osobnostních složek. Jako velmi příjemný vedlejší efekt se následně dostavuje i zlepšení tělesného zdraví (psychologická péče je tedy vynikajícím doplňkem běžné lékařské péče).


Více informací o souvislosti mezi psychikou a fyzickým zdravím
si můžete přečíst v knize:

– Psychosomatika –

[maxbutton id=“1″]