Poradna online?

Představte si, že potřebujete navštívit psychologa, ale ten je od vás hodně daleko. Abyste jej navštívili, strávíte třeba i několik hodin cestou k němu a od něj. V současnosti se nabízí otázka: Je možná konzultace s psychologem online, tedy přes počítač? Je to vhodné? Může to fungovat? Zkusme se na tuto problematiku podívat blíže (i když velmi stručně, dalo by se toho o ní napsat mnohem více).

Jak pracuje psycholog? Kromě jiného může používat různé pomůcky, např. obrázkové karty s různými životními situacemi, které klient popisuje, dále může používat různé testy apod., toto vše lze i pomocí videokamery přes počítač nebo mobil. Jsou ale i takové metody, např. práce se skupinou nebo využití různých pohybových aktivit, které jsou pro některé klienty nenahraditelné. Nelze pominout ani přímý mezilidský kontakt, který může být stimulující sám o sobě a na dálku jej nahradit nelze. V takových případech je online konzultace nepoužitelná. Ale!

Co je tou nejúčinnější metodou používanou všemi psychology? Jistě to víte sami, tím nejsilnějším „lékem“ při psychoterapii jsou slova, vhodně volená slova mají velkou moc. Online terapie je v tomto případě samozřejmě použitelná a pro většinu klientů zcela dostačující.

Jaké jsou výhody online terapie?

_____________________________________

Je dostupná z jakéhokoliv místa na světě, vzdálenost od psychologa vás nijak nelimituje.

Šetří váš čas. Nemusíte ztrácet třeba i několik hodin cestou k psychologovi a zpět, tím také mimochodem šetříte peníze za cestu.

Při videohovoru můžete svou „návštěvu“ prožívat podobně osobně jako při přímé návštěvě (pro časté uživatele sociálních sítí je to dnes celkem i přirozené).

Nemůžete se od nikoho nakazit žádnou infekcí, což je zvláště v současné době aktuální.

Jen vy si určíte prostředí, ve kterém se cítíte nejlépe.

Samozřejmě existují i různé nevýhody online terapie, ale o nich jsem se zmínil výše.

_____________________________________

Co k online konzultaci potřebujete? Kromě místa, kde si zajistíte zhruba hodinu naprosté soukromí, vám stačí jen to, co má dnes většina lidí. Je to počítač s mikrofonem a PC kamerou, místo něj to může být také notebook nebo tablet, protože naprostá většina z nich má jak PC kameru tak i mikrofon už zabudovaný. Nemáte-li ani počítač ani notebook, pak vám stačí i chytrý mobil, který postavíte třeba na stůl před sebe. Nakonec potřebujete připojení k internetu, nejlépe pomocí wifi.

Takže co myslíte, využili byste konzultaci s psychologem online?

[maxbutton id=“11″]